Magazyn Ekspresu Reporterów

Reporterzy

Redakcja współpracuje z najlepszymi reporterami z ośrodków regionalnych TVP w całym kraju oraz z producentami firm zewnętrznych.

JOANNA FRYDRYCH
UR:14.01.1965
WYKSZTAŁCENIE: absolwentka Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
PRACA: z TVP związana od kilkunastu lat. Autorka filmów dokumentalnych i kilkudziesięciu reportaży, emitowanych przede wszystkim w Magazynie Ekspresu Reporterów. W swoich reportażach pokazuje ludzi borykających się ze swoimi ułomnościami i brakiem zrozumienia u innych. Jak mówi „nie ma trudności nie do pokonania”, zaprzyjaźnia się i utrzymuje kontakty z wieloma bohaterami swoich reportaży. W najściślejszym kontakcie jest do tej pory z tytułową „Smerfetką” z Bytomia. Najdłużej, bo sześć miesięcy, pracowała na reportażem „Ranczo, czyli poszukiwanie szczęścia”, najdziwniejszy posiłek jaki zjadła na planie, to kotlet mielony z resztek mięsa znalezionych na śmietniku, przygotowany przez bezdomnych bohaterów reportażu „Kuchnia polska”.
NAGRODY:
2011 – „Ołówek” – wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Reportażu CAMERA OBSCURA, Bydgoszcz 2011
2008 – „Ranczo, czyli poszukiwanie szczęścia” – reprezentowało Telewizję Polską podczas INPUT (International Public Television) w South Afryka
2007 – „Ranczo, czyli poszukiwanie szczęścia” – Nagroda Specjalna Festiwal Mediów w Łodzi „CZŁOWIEK W ZAGROŻENIU”
2007 – „Ranczo” – wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Reportażu CAMERA OBSCURA, Bydgoszcz 2007
2006 – „Mój kosmos” – GRAND PRIX oraz Nagroda Specjalna Dyrektora OTV Bydgoszcz na Międzynarodowym Festiwalu Reportażu CAMERA OBSCURA, Bydgoszcz 2006
2005 – „Mój kosmos” – wyróżnienie specjalne – Festiwal Mediów w Łodzi „CZŁOWIEK W ZAGROŻENIU”
2004 – „Wolnoć Tomku w swoim domku” – GRAND PRIX i Nagroda publiczności na Przeglądzie Reportażu w Katowicach
2004 – „Kuchnia polska” – Nagroda Specjalna „Gazety Wyborczej” – CAMERA OBSCURA, Bydgoszcz 2004
2004 – „Blondynka na łowach” – GRAND PRIX – Konkurs „Rok myśliwca”
2003 – „Dziurawe reformy” realizowane z siostrą, Małgorzatą Frydrych – nagroda za najlepszy reportaż – Przegląd i Konkurs Dziennikarski TVP S.A.

Joanna Frydrych

ANDRZEJ TOMCZAK
UR:1965
WYKSZTAŁCENIE: Studiował na Uniwersytecie Kazimierza w Bydgoszczy
PRACA: Najpierw dziennikarz prasowy, potem telewizyjny. Z TVP związany od 19 lat. Był reporterem newsowym, producentem telewizyjnym i wydawcą. Były dyrektor Oddziału TVP w Bydgoszczy. Prezes kujawsko-pomorskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i członek jego władz krajowych. Autor filmów dokumentalnych i ponad 200 reportaży emitowanych głównie w Magazynie Ekspresu Reporterów. W swoich reportażach tropi absurdy i błędy urzędników. W sposób humorystyczny pokazuje ich brak profesjonalizmu, a czasem „głupotę”.
NAGRODY:

1996 – „Referendum w Radzyniu” – wyróżnienie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie za wybitne osiągnięcia dziennikarskie, rzetelność, wartość informacyjną i walory formalne.
1997 – „Blokada” – pokaz konkursowy Ogólnopolskiego Przeglądu Form Dokumentalnych „Nurt” w Kielcach.
1997 – „Odgaduję myśli Boga” – pokaz konkursowy Międzynarodowego Festiwalu Filmów Katolickich w Niepokalanowie.
1998 – „Detektyw” – nagroda główna Ogólnopolskiego Przeglądu Form Dokumentalnych „Bazar” przy Międzynarodowych Targach Poznańskich.
1998 – Nagroda w konkursie dla młodych dziennikarzy regionu Pomorza i Kujaw za wyróżniające się poziomem i dojrzałością publikacje dziennikarskie w roku 1997. 1999 – „Prośba o wsparcie” – pokaz konkursowy Przeglądu Form Dokumentalnych w Szczecinie.
1999 – „Wieś polska” – pokaz konkursowy Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Krakowie.
1999 – „Przypłynąłem do Bydgoszczy” – medal Prezydenta Bydgoszczy za wyróżniającą się dokumentację filmową wizyty Ojca Świętego w Bydgoszczy.
2001 – „Partyjna jakość” – pokaz konkursowy Przeglądu Form Dokumentalnych w Szczecinie oraz pokaz konkursowy Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Krakowie.
2002 – „Dla pierwszych 50 klientów bon!” – pokaz konkursowy Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Krakowie.
2003 – Nagroda im. Tadeusza Nowakowskiego Oddziału Kujaw i Pomorza Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za odwagę podejmowania drażliwych tematów i umiejętność ich przedstawiania w rzeczowy, a zarazem atrakcyjny sposób.
2004 – „Pani Bóg Halina” – pokaz konkursowy festiwalu mediów „Człowiek w Zagrożeniu” w Łodzi oraz pokaz konkursowy Ogólnopolskiego Przeglądu Form Dokumentalnych „Nurt” w Kielcach.
2005 – „Tajemnice Enigmy” – medal Prezydenta Bydgoszczy.
2006 – „Gdzie diabeł nie może…” – wyróżnienie Międzynarodowego Festiwalu Reportażu i Dokumentu Telewizyjnego w Bydgoszczy.
2007 – nagroda Rady Programowej TVP S.A. dla zespołu „Magazynu Ekspresu Reporterów” za najpełniejszą realizację misji nadawcy publicznego w roku 2005.
2007 – „Konie Stephena” – wyróżnienie Międzynarodowego Festiwalu Reportażu i Dokumentu Telewizyjnego w Bydgoszczy.
2007 – „Biznes z duchami” – nagroda Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie za publikacje o współczesnej cywilizacji i kulturze.
2007 – Nagroda Prezesa TVP S.A. przyznana podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Form Dokumentalnych „Bazar” w Poznaniu. Film emitowany w styczniu 2007 w TVP 2 miał ok. 4 miliony widzów.

Andrzej Tomczak

2008 – „Medycy niekonwencjonalni” – nagroda TVP INFO oraz nagroda Ogólnopolskiego Przeglądu Form Dokumentalnych „Bazar” w Poznaniu.
2009 – tytuł „Przyjaciel Zwierząt 2008/2009 ” za publikacje w „Magazynie Ekspresu Reporterów” przyznany przez Straż dla Zwierząt i Stowarzyszenie Animals.
2009 – „Kto daje i zabiera” – nagroda ufundowana przez Wyższą Szkołę Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa przyznana podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Form Dokumentalnych „Bazar” w Poznaniu.
2009 – „Biznes odchudzanie” – pokaz konkursowy Przeglądu Telewizyjnych Reportaży Śledczych i Interwencyjnych „Ukryta kamera” w Łodzi
2010 – „Kuchenka Państwa Michałków” – nagroda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta za najlepszy program poświęcony ochronie konsumentów w roku 2009.
2010 – tytuł „Przyjaciel Zwierząt 2009/2010
2010 – nagroda Ogólnopolskiego Przeglądu Form Dokumentalnych „Bazar” za reportaż „Biznes na strachu”
2011 – wyróżnienie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta za reportaże poświęcone ochronie konsumentów.
2011 – „List od Anny” – wyróżnienie Międzynarodowego Festiwalu Reportażu i Dokumentu Telewizyjnego w Bydgoszczy.
Laureatem nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za dziennikarstwo ekonomiczne.
HOBBY: jazda figurowa na lodzie.BOŻENA KLIMUS
UR:17.02.1962
WYKSZTAŁCENIE: absolwentka Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
PRACA: W TVP w Katowicach pracuje od 1990 roku. Rozpoczynała od programów dla dzieci i młodzieży, później autorka i prezenterka programów publicystycznych na antenę regionalną i ogólnopolską. Początki jako autorki reportaży, jak sama mówi „nie były łatwe, ale dzięki pomocy i życzliwości doświadczonych operatorów, stały się jej pasją i ukierunkowały ją na dalszą pracę w telewizji”. Z Magazynem Ekspresu Reporterów związana od. 1998 r. Od tej pory na naszej antenie ukazało się kilkadziesiąt reportaży jej autorstwa. We wszystkich skupia się na człowieku i jego historii, potrafi skłonić bohaterów do szczerej rozmowy przed kamerą, nie krytykuje, nie stawia warunków, tylko słucha i pokazuje.
NAGRODY:
nagroda za rep. „Mniej niż tona węgla” w Przeglądzie Reportażu w Katowicach – 2003 r.
nagroda im. Macieja Szumowskiego za rep. „Mniej niż tona węgla” na 44 Krakowskim Festiwalu Filmowym (2004)
wyróżnienie Komisji Artystycznej za rep. „Zakazana miłość” na XIII Ogólnopolskim Niezależnym Przeglądzie Form Dokumentalnych NURT 2007
nagroda za rep. „Zakazana miłość” w III Edycji Konkursu Dziennikarskiego Silesia Press
nagroda za rep. „596 dni” i „Zakazana miłość” na Przeglądzie Reportażu w Katowicach (2008)
nagrody za rep. „Spełnione marzenie Doktor Joli”, „Budujemy nowy dom” w konkursie dziennikarzy „Tak! Pomagam” (2010.2011)
nagroda za rep. „Chcę do domu” w IV Edycji Konkursu Dziennikarskiego Silesia Press oraz w Kategorii: Autor najlepszego reportażu na XVII Przeglądzie I Konkursie Dziennikarskim Oddziałów Terenowych TVP SA - 2011
HOBBY: Wolny czas poświęca na książki i filmy, które ogląda nałogowo. Uwielbia narty, kocha podróże.

Bożena Klimus

PAWEŁ KAŹMIERCZAK
UR: 03.03.1974
WYKSZTAŁCENIE: Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.
PRACA: Dziennikarską pracę rozpoczął w 1997 r. w Polskim Radiu. Z TVP związany od 2003 r. Od trzech lat na stałe współpracuje z Magazynem Ekspresu Reporterów. Specjalizuje się w reportażach śledczych. Dociera do prawdy demaskując urzędnicze błędy i zaniedbania. Pokazuje historie osób poszkodowanych przez administrację państwową i wymiar sprawiedliwości. Dzięki jego reportażom wiele razy udało się pomóc i odwrócić błędne decyzje urzędników.
NAGRODY: Dwukrotnie nominowany (2009 i 2011 r.) do Festiwalu Grand Press w kategorii – śledczy reportaż telewizyjny, za materiały zrealizowane dla Magazynu. Otrzymał również Nagrodę Specjalną Prezesa Zarządu TVP, za „zawodową sprawność, rzetelność i odwagę w przygotowaniu informacji dla TVP”.
HOBBY: Jego hobby to kolarstwo MTD czyli jazda na rowerze górskim w trudnym terenie.

Paweł Kaźmierczak